Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Poprawiono: luty 25, 2020
Utworzono: luty 25, 2020

Większości z nas, luty kojarzy się przede wszystkim z walentynkami oraz czasem karnawałowych zabaw. Mało kto jednak wie, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. W tym dniu w naszej szkole zorganizowany został konkurs polonistyczny pod hasłem ,,Przysłowia mądrością narodu” (edycja II), którego celem nadrzędnym było rozbudzanie zainteresowań wśród młodzieży polskimi przysłowiami i powiedzeniami, będącymi elementem kultury narodu i skarbnicą wiedzy.

Po sprawdzeniu prac konkursowych, jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce: Małgorzata Pałka, kl. T1/G
II miejsce: Dominika Sularz, kl. T1/G
III miejsce: Patrycja Gabryś, kl. BSI/P

Zwycięzcom gratulujemy!