Wycieczka na Wawel 2019

Poprawiono: grudzień 03, 2019
Utworzono: grudzień 03, 2019

Słuchacze semestru III. Prywatnego LO dla Dorosłych wraz z opiekunami w dniu 23 listopada br. wybrali się na wycieczkę do Krakowa, której głównym punktem było zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego. To skaliste wzniesienie górujące nad zakolem Wisły już od wczesnego średniowiecza stanowiło siedzibę władzy świeckiej i duchownej, a badania archeologiczne dowodzą obecności człowieka na tym obszarze od epoki paleolitu. Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w czasie działań wojennych, m.in. podczas potopu szwedzkiego. Z początkiem XX stulecia podjęto program odnowy królewskiej siedziby, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono ją w muzeum.
Podążając za przewodnikiem zostaliśmy oprowadzeni po Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Do ich wyposażenia należą arrasy ze słynnej kolekcji króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich z wieków XV do XVII, renesansowe meble włoskie. Prywatne Apartamenty Królewskie, w tym Komnata Poselska (z rzeźbionymi głowami umieszczonymi na kasetonowym stropie) oraz Komnata Senatorska (przeznaczona do obrad senatu oraz wielkich uroczystości i bali) umożliwiły nam na moment pobudzić wodze fantazji i przenieść się w czasie. Zwiedziliśmy także wystawę Wawel Zaginiony, czyli rezerwat archeologiczno-architektoniczny oraz lapidarium, w obrębie których poza zabytkami architektury z różnych okresów zabudowy wzgórza, pokazano obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli. W jednej z sal można podziwiać bogatą kolekcję renesansowych kafli. Największe wrażenie zrobiło na nas Muzeum Katedralne, w którym spędziliśmy 1,5 godziny. To właśnie w tym miejscu można podziwiać m.in. Kaplicę Zygmuntowską, Ołtarz św. Stanisława (patrona Polski), nagrobki królów (m.in. Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego), a także Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego i relikwiarz św. Jadwigi. Będąc w Katedrze zwiedziliśmy także Kryptę Wieszczów, Kryptę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Niemałą atrakcją było dla wszystkich wejście na Wieżę Zygmuntowską, gdzie znajduje się najsłynniejszy polski dzwon – Dzwon Zygmunt. Legenda głosi, że dopóki dzwon wisi na wieży, nic złego nie spotka Krakowa. Inna legenda podaje z kolei, że dotknięcie dzwonu lewą ręką gwarantuje, że do roku czasu spełni się życzenie, które pomyśleliśmy w tym momencie.Podjęty trud okazał się wart naszego wysiłku.Panorama Krakowa i możliwość spełnienia naszych marzeń były wspaniałym podsumowaniem naszej wycieczki. Po 3-godzinnym zwiedzaniu Wzgórza Wawelskiego udaliśmy się na ul. Franciszkańską 3, aby zobaczyć słynne okno papieskie. To w tym miejscu odbywały się nieformalne spotkania Ojca Świętego z wiernymi podczas jego pielgrzymek do Polski. Również obecnie, w dniu rocznicy śmierci Jana Pawła II, przed jego oknem gromadzą się tłumy ludzi.
Pełni wrażeń i pozytywnych emocji udaliśmy się w drogę powrotną do Myślenic. Mamy nadzieję, że wkrótce zwiedzimy jakieś kolejne wspaniałe miejsce w Krakowie.

Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019
Wycieczka na Wa...
Wycieczka na Wawel 2019 Wycieczka na Wawel 2019