Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Poprawiono: marzec 18, 2019
Utworzono: marzec 18, 2019

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”-George Santayana
(napis na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz)

16 marca 2019r. słuchacze III. Semestru Prywatnego LO dla Dorosłych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, której celem była wizyta w największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady - Auschwitz-Birkenau. Teren byłego obozu koncentracyjnego, a obecnie muzeum, to miejsce, w którym na przełomie lat 1940-1945 życie straciło ponad 1,1 mln ludzi z całej Europy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przekroczenia bramy obozu, z dobrze znanym wszystkim napisem „Arbeit macht frei”. W ciągu blisko 4-godzinnego zwiedzania obejrzeliśmy m.in. mapy, dokumenty, zdjęcia identyfikacyjne więźniów, przedmioty codziennego użytku umieszczone w gablotach, stanowiące żywy dowód pamięci hitlerowskich zbrodni z okresu II. wojny światowej. Mogliśmy również zobaczyć urnę z prochami znalezionymi w dawnym krematorium I, symboliczne wystawy rzeczy osobistych więźniów: ubranek dla dzieci, pasiaków, okularów, bagaży, butów, najpotrzebniejszych przedmiotów osobistych, które zostały im odebrane w czasie przyjazdu na rampę. Wchodząc do Bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, poznaliśmy historię Franciszka Gajowniczka i ojca Maksymiliana Kolbego. Pamięć tych, którzy zginęli, uczciliśmy chwilą ciszy, przechodząc obok Ściany Śmierci, gdzie wykonywano wyroki na więźniach. Zwiedziliśmy również teren dawnego krematorium i komór gazowych. Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W Brzezince szokujące były baraki mieszkalne, Brama Śmierci, wartownie. Wielkość i chłód tego miejsca mógł odczuć każdy, a ciekawe historie opowiadane przez przewodnika tylko pomagały wyobrazić sobie i zrozumieć sens tego miejsca nazywanego przez wielu „piekłem na ziemi”. Po zakończeniu zwiedzania obozu w Brzezince, wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną.
Trudno opisać wrażenia ze zwiedzania; każdy powinien odwiedzić to miejsce, przekonać się i zobaczyć wszystko na własne oczy. Bo czym bylibyśmy bez pamięci i historii? ….

Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wycieczka Słuch...
Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau Wycieczka Słuchaczy Prywatnego LO do Muzeum Auschwitz-Birkenau