Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Poprawiono: marzec 07, 2019
Utworzono: marzec 07, 2019

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest co roku 1 marca. W ramach lekcji historii uczniowie klasy II Prywatnego Technikum wraz z opiekunem wybrali się do dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach, ul. Kazimierza Wielkiego 5, gdzie obecnie znajduje się budynek Starostwa Powiatowego. Celem zajęć było przybliżenie uczniom informacji na temat mieszkańców powiatu myślenickiego i pobliskich okolic, którzy walczyli w partyzanckich zgrupowaniach AK.
Przed budynkiem obecnego Starostwa znajduje się tablica upamiętniająca Józefa Świdra ps. „Mściciel”, dowódcę oddziału partyzanckiego „Wiarusy”, który operował głównie na terenie powiatu nowotarskiego oraz południowych obrzeżach powiatu myślenickiego. Z kolei wewnątrz budynku można zobaczyć wystawę poświęconą bohaterom wyklętym na ziemi myślenickiej w latach 1945 – 1956, którą z zaciekawieniem obejrzeliśmy. Ta krótka wycieczka pozwoliła nam w interesujący sposób poznać portrety Żołnierzy Niezłomnych i miejsca związane z walką o wolną i niepodległą Polskę na terenie naszego powiatu. Dzięki takim przedsięwzięciom Żołnierze Wyklęci żyją w pamięci wielu młodych ludzi i są dla nich wzorem patriotyzmu.