VI Małopolskie Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii"

Poprawiono: październik 11, 2018
Utworzono: październik 11, 2018

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mierzyli się z zawiłościami języka polskiego, biorąc udział w VI edycji Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, które w tym roku odbyło się 9. października.
Wszyscy zgłoszeni uczestnicy do ortograficznych zmagań przystąpili punktualnie o godz. 13:00, ponieważ w tym czasie dyktando odbywało się w całej Polsce.
Konkurs realizowany jest w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej, zaś organizuje go Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto”. Celem projektu-konkursu jest wspieranie nauczycieli i uczniów w ich edukacyjnych potyczkach językowych połączonych z przypomnieniem podstawowej wiedzy z zakresu współczesnej historii Polski (od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918).
Tegoroczny tekst dyktanda, zatytułowany ,,Wojna to nie tylko męska sprawa”, przybliżał historię angażowania się kobiet w działania związane z walką na froncie, jak również pomocą związaną z działalnością kuriersko-wywiadowczą, ukazując niezwykle ważny aspekt, jakim była pomoc kobiet zarówno w walce zbrojnej, jak i działalności cywilnej.
Na oficjalne wyniki musimy poczekać do 2. listopada. Wiemy, że poziom jest wysoki, ale mamy nadzieję, że uda nam się przejść do kolejnego etapu konkursu.