Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

Poprawiono: listopad 20, 2017
Utworzono: listopad 20, 2017

,Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie" - te oto słowa amerykańskiego filozofa George'a Santayany stały się myślą przewodnią wycieczki do Auschwitz-Birkenau, na którą dnia 18 listopada 2017r. wybrali się słuchacze III. semestru Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wraz z p. Anną Podmokłą oraz p. Joanną Mentel.
Spod szkoły wyruszyliśmy autokarem już o godz. 7:00. Podróż upłynęła nam bardzo szybko, podobnie jak i 3,5-godzinne zwiedzanie kompleksów obozowych w towarzystwie sympatycznej pani przewodnik, która przybliżyła nam historię tego miejsca oraz opowiedziała o warunkach, w jakich żyli więźniowie.
Rozpoczynając wędrówkę od punktu, gdzie znajduje się brama wejściowa do obozu ze słynnym na cały świat napisem „Arbeit macht frei”, zwiedzaliśmy zachowane po dziś dzień więzienne bloki, w których znajdują się mapy, zdjęcia, dokumenty, umieszczone w gablotach przedmioty codziennego użytku, stanowiące żywy dowód pamięci hitlerowskich zbrodni z okresu II. wojny światowej. Szacuje się, że w okresie 4 lat funkcjonowania obozu zginęło w nim ponad milion sto tysięcy osób, z których większość została uśmiercona w komorach gazowych, a pozostali padli ofiarami brutalnych kar, eksperymentów medycznych lub warunków życia panujących w obozie.
Zwiedzając pomieszczenia więzienne, zobaczyliśmy celę ojca Maksymiliana Kolbego. Kolejnym miejscem zwiedzania była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Pamięć tych, którzy zginęli, uczciliśmy chwilą ciszy. Pani przewodnik zaprowadziła nas także do krematorium, gdzie z uwagą przyglądaliśmy się zachowanym do dzisiaj piecom, w których palono ludzkie zwłoki. Wywarło to na nas ogromne wrażenie. W miejscu tym zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca.
Drugi etap wycieczki stanowił oddalony od Auschwitz o 3 km obóz w Brzezince, w którym spędziliśmy około godziny. Na samym początku pani przewodnik pokazała nam oryginalny bydlęcy wagon, którym przywożono ludzi do obozu. Drugim, istotnym elementem tego miejsca jest pomnik upamiętniający ofiary. Warto pamiętać, że duża część obozu w Brzezince została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: ciasnota, duża wilgoć, brud, biegające nocą szczury. Patrząc na to miejsce, trudno było nam uwierzyć, że ludzie potrafili wytrzymać tam tyle czasu. Po zakończeniu zwiedzania obozu w Brzezince, wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną, podczas której nie zabrakło rozmów na temat obozowej rzeczywistości, którą część z nas znała do tej pory tylko z książek. Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.

Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau
Wycieczka do Au...
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Wycieczka do Auschwitz-Birkenau