Szlaki turystyczne powiatu myślenickiego

 

Większość szlaków turystycznych w obrębie powiatu myślenickiego prowadzi
z dolin na każdy, ciekawszy szczyt. Biegną wszystkimi głównymi grzbietami górskimi. Są to trasy krótkie tak zwane dojściowe i dalekobieżne. Usytuowane są one przy jak największej ilości obiektów godnych uwagi. Węzły i początki szlaków znajdują się najczęściej przy przystankach autobusowych, schroniskach, pod szczytami, bądź na przełęczach.

Zachodnia część powiatu myślenickiego znajduje się w obrębie trzech pasm górskich: Pasma Koskowej Góry, Parszywki i Kotonia. Na północ od tych grzbietów ciągnie się Przełęcz Sanguszki oddzielająca wzniesienia Lanckorońskiej Góry
i Chełmu.

Grupa Koskowej Góry od zachodu oddzielona jest od Beskidu Małego doliną Skawy, a od pasma Lubomira i Łysiny środkowym biegiem doliny Raby. Jednym z ciekawszych szlaków w tej grupie gór- jest czerwony szlak z Palczy przez Bieńkowską Górę, Babicę, Trzebuńską Górę, Sularzówkę i Plebańską Górę do Myślenic. Cała trasa trwa około sześciu godzin. Przez całą trasę towarzyszą turystom lasy mieszane, z dominacją drzewostanów iglastych. Na Plebańskiej Górze kończy się las, a szlak łagodnie schodzi do Myślenic.

We wschodniej części powiatu myślenickiego znajduje się sześć szlaków turystycznych, z czego dwa zasługują na szczególną uwagę.

Jednym z nich jest szlak czerwony z Myślenic prze Łysinę i Lubomir na przełęcz Węglówka. Trasa biegnie z Myślenic przez Zarabie i biegnie pod szczyt Uklejny, mijając po drodze rezerwat Zamczysko. Następnie dochodzi na szczyt, gdzie znajduje się źródełko - dalej szlak wiedzie na przełęcz pod Śliwnikiem. Na szczycie tej góry pojawia się zielony szlak na Polanę Kudłacze i towarzyszy czerwonej trasie aż na polanę w Porębie, skąd można podziwiać malownicze stoki Kamiennika. Na Polanie Kudłacze natomiast, przy ładnej pogodzie widać grzbiety Gorców, Szczebla,  Lubonia Wielkiego. Atrakcyjnie wygląda również centralna część Beskidu Makowskiego.

Dalej szlak wiedzie na zalesiony szczyt Łysiny (891m.n.p.m.). Z Łysiny można podziwiać widoki na obniżenie Wiśniowej oraz Pasmo Cietnia w Beskidzie Wyspowym. Ze szczytu tego szlak wędruje na Lubomir (904m.n.p.m.), gdzie znajdują się resztki obserwatorium astronomicznego z 1922 roku.

Schodząc z Lubonia na przełęcz Węglówka można dostrzec między innymi Wierzbanowską Górę należącą do Beskidu Wyspowego. Właśnie tu kończy się opisywana trasa.

Panorama Myślenic z Plebańskiej Góry

Widok na Chełm z Plebańskiej Góry

Panorama Myślenic z punktu widokowego na Uklejnie

Widok z Suchej Polany

Panorama Wiśniowej z Księżej Góry

Bardziej na wschód od Myślenic wiedzie kolejny szlak turystyczny oznaczony niebieskim kolorem. Biegnie on z Myślenic przez Bulinę, Trzemeśnię, Trupielec
i Ostrysz do Poznachowic. Trasa rozpoczyna sie na Zarabiu i dalej biegnie lewą stroną Uklejny. Po drodze znajduje się punkt widokowy na panoramę Pogórza Wielickiego, miasta Myślenice oraz „zakopiankę”.

Po dojściu do Buliny, szlak biegnie drogą asfaltową prowadzoną przez przełęcz  między Krowią Góra a Grodziskiem. Dochodząc do Trzemeśni można podziwiać widoki na Kamiennik, Lipnik oraz obniżenie Wiśniowej.

Z Trzemeśni trasa biegnie na grzbiet Trupielca, a następnie na Ostrysz. Po zdobyciu tego ostatniego szczytu, szlak dociera do potoku Krzyworzeka i do Poznachowic - celu trasy wycieczki.

W granicach powiatu myślenickiego znajduje sie wiele ciekawych szlaków turystycznych. Różne stopnie trudności ich pokonywania, sprawiają iż każdy może wybrać się na jedną z wcześniej omawianych tras wycieczkowych. Zachęcają do tego również: czyste powietrze oraz spokojne „życie przyrody”, na łonie której można odpocząć od codziennego zgiełku.