XXIII Międzygminne Zawody Szachowe

 

Szach-mat dla najmłodszych w szkole Osińskich!a najmłodszych w szkole Osińskich!

Uczą logicznego i obiektywnego myślenia, kształcą takie cechy jak cierpliwość, opanowanie, szacunek dla przeciwnika, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje. Szachy, bo o nich mowa, przechodzą swoisty renesans i zyskują na popularności nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Naprzeciw tym zainteresowaniom wychodzi Prywatna Szkoła Państwa Teresy i Andrzeja Osińskich w Myślenicach, która w bieżącym roku szkolnym już po raz XXIII współorganizuje Międzygminne Zawody Szachowe, odbywające się cyklicznie od października do kwietnia w budynku szkoły.

Słów kilka o idei
Pomysł zorganizowania Międzygminnych Zawodów Szachowych narodził się w 1995r. Inicjatorami i organizatorami pierwszego spotkania byli Tadeusz Pilch (Parafialny Klub Sportowy „Albert” Myślenice), Józef Żak (LKS Elektron Dobczyce) oraz Kazimierz Włodarczyk (pasjonat szachów mieszkający w Winiarach). Przedsięwzięcie to okazało się niezwykle udanym posunięciem, a już wkrótce przyłączył się do niego Józef Kaczor (Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie). Swoje wsparcie zadeklarował również Andrzej Osiński – dyrektor Prywatnych Szkół Teresy i Andrzeja Osińskich w Myślenicach. Najważniejszym celem, jaki przyświecał temu przedsięwzięciu było szerzenie zainteresowania szachami, głównie wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie pasjonatom tej gry – niezależnie od wieku - odbywania cyklicznych spotkań, do których wprowadzony zostanie element rywalizacji. Nacisk położono także na odpowiednią atmosferę zawodów, i co najważniejsze, przeprowadzanie ich w duchu zdrowego współzawodnictwa. Umożliwiało to nie tylko porównanie swych umiejętności, lecz również wzajemne uzupełnianie swojej wiedzy.

Już po raz 23.
Miłośnicy szachów znają presję upływającego czasu, mają też świadomość tego, jak szybko mijają kolejne minuty. Od pierwszych Międzygminnych Zawodów Szachowych Myślenice – Dobczyce dzieli nas już ponad 20 lat. W ciągu tego czasu Międzygminne Zawody Szachowe zyskały niemałe zainteresowanie i zaskarbiły sobie szacunek szachistów z całego regionu. 19 października br. o godz.16:00 w budynku Szkół Prywatnych Teresy i Andrzeja Osińskich w Myślenicach odbył się turniej inaugurujący XXIII Międzygminne Zawody Szachowe, do którego przystąpili zawodnicy różnych kategorii wiekowych – od tych najbardziej doświadczonych nie tylko wiekiem, ale i stażem gry, a skończywszy na najmłodszych szachistach w wieku przedszkolnym i szkolnym. Kolejne zawody odbędą się: 23 listopada, 21 grudnia, 18 stycznia, 15 lutego, 22 marca, 19 kwietnia.

Wspaniała gościna
Organizatorzy Międzygminnych Zawodów Szachowych, odbywających się w budynku Prywatnych Szkół Teresy i Andrzeja Osińskich w Myślenicach corocznie dbają o to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ilekroć spotkania mają miejsce przy ul. Kazimierza Wielkiego 53, zawsze można mieć pewność, że Dyrektorowie Andrzej Osiński i Tadeusz Pilch oraz grono pedagogiczne i uczniowie poczynią wszelkie starania, by uprzyjemnić gościom te chwile – nie tylko swoją obecnością, ale także wspaniałą atmosferą i smacznym poczęstunkiem. Ponadto, po każdym rozegranym turnieju zwycięzcy otrzymują puchary, a po zakończeniu całości zawodów każdemu uczestnikowi wręczony zostaje dyplom i nagroda.


Zapraszamy do gry!
Szachy, to świetna lekcja życia, sposób na ciekawe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu, ale również wspólne spędzanie czasu z dzieckiem - wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich, którzy kochają toczyć pojedynki na szachownicy bez względu na wiek i doświadczenie.