Wycieczka słuchaczy Liceum dla Dorosłych do Ojcowskiego Parku Narodowego

Wycieczka słuchaczy Liceum dla Dorosłych do Ojcowskiego Parku Narodowego

 

W sobotę, 2. października, słuchacze Prywatnego Liceum dla Dorosłych wraz z kadrą pedagogiczną wybrali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda dopisywała, a jesienny krajobraz Ojcowa zachwycił wszystkich.

Sześciogodzinne zwiedzanie pod opieką dwóch przewodników rozpoczęliśmy od ,,perły renesansu”, jak nazywany bywa Zamek w Pieskowej Skale, którego nazwa, jak się dowiedzieliśmy, nie pochodzi wcale od pieska, a od imienia Piotr, które kiedyś wymawiano inaczej. Budowla, która urzeka swym pięknem, znajduje się na wzniesieniu, z którego można podziwiać piękno okolicy. Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Nieopodal znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, mierzący około 25 metrów.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Jaskinia Nietoperzowa, której nazwa pochodzi od znalezionych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących tam nietoperzy. Jaskinia usytuowana jest w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej. Położona 447m n.p.m. ma 306m długości i jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Wchodząc do jaskini, na uwagę zasługuje wodospad naciekowy usytuowany w jej początkowej części oraz liczne kotły wirowe na stropie, w głębszych jej częściach. W poziomach archeologicznych jaskini odkryto również kości i zęby zwierzęce, głównie niedźwiedzia (4000 kłów), jak też hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, borsuka i mamuta.

Ostatnim etapem naszej pieszej wędrówki był spacer do Bramy Krakowskiej, w trakcie którego zobaczyliśmy: pstrągarnię, formacje skalne m.in. Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Skałę Rękawicę oraz Źródełko Miłości, czyli magicznego miejsca, którego nie może ominąć żadna zakochana para, ponieważ według legendy, każda para która wspólnie zakosztuje wody ze źródełka, zostanie cudownie połączona niegasnącą miłością po wieki.

Jesienna flora i fauna Ojcowskiego Parku Narodowego urzekła wszystkich. Uśmiechnięci, zadowoleni, pozytywnie zmęczeni, z głowami pełnymi wrażeń i wspomnień w późnych godzinach popołudniowych powróciliśmy do Myślenic.

 

Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021
Ojców wycieczka...
Ojców wycieczka 2021 Ojców wycieczka 2021